JAK DOŁĄCZYĆ

WYMAGANIA

Warunkiem wstąpienia do wolnomularstwa jest spełnianie podstawowych kryteriów jakimi są: wolność (rozumiana jako wolność sumienia i umysłu, a nie stan cywilny), pełnoletność, dobre obyczaje, tolerancja i niekaralność. Kandydatka powinna również identyfikować się z podstawowymi zasadami wolnomularstwa, opisanymi poniżej.

Celem Wolnomularstwa jest udoskonalanie moralne i duchowe ludzkości. Warunkiem robienia postępów na drodze inicjacyjnej jest prawdziwa i szczera chęć samodoskonalenia się. 

Obowiązkiem każdej Wolnomularki jest poszukiwanie Prawdy: zgłębianie idei wolności, równości, braterstwa, służenie rozwojowi ludzkości oraz praca nad zasadniczymi zagadnieniami społecznymi i moralnymi.

Nie wymagamy od Kandydatek wyznawania żadnej określonej wiary. Istotne jest to, aby być jak najdalej od dogmatyzmu i narzucania innym swoich racji i wizji świata.

Wolnomularstwo zaleca swym adeptom podporządkowanie się dyscyplinie Loży oraz prawodawstwu kraju, w którym działają. Każda Wolnomularka jest istotą wolną i zależną tylko od sądu własnego sumienia.

Wstępując do Wolnomularstwa należy uiścić jednorazową składkę, której wysokość zostaje podana przed inicjacją i która przeznaczona jest m.in. na zakup niezbędnych akcesoriów. Każda kandydatka przyjęta do Wolnomularstwa zobowiązuje się także płacić składki w wysokości ok. 50 zł/mc oraz uczestniczyć pilnie w zebraniach i pracach swej Loży. 


PROCEDURA

Interesuje nas każda kobieta wyznająca zasady humanizmu, tolerancji, będący dojrzały w swoich poglądach i jednocześnie chcący rozwijać się w duchu wolności, równości i braterstwa. Wiemy, że wokół nas jest wiele takich kobiet. Jeśli jesteś jedną z nich, interesuje Cię wolnomularstwo, a nie znasz żadnego masona, nic straconego. Prześlij na adres prometea.loza@gmail.com zgłoszenie zawierające życiorys oraz tzw. list motywacyjny.

W życiorysie należy uwzględnić nie tylko informacje dotyczące przebiegu kariery zawodowej, wykształcenia, miejsca pracy i statusu życiowego. W równej mierze ważne są wszystkie sfery życia kandydatki – zamiłowania, wyznawane wartości, idee. W liście motywacyjnym szczególnie zainteresują nas motywy, dla których kandydatka pragnie ubiegać się o przyjęcie do masonerii kobiecej. Zgłoszenie powinno zawierać również wiek i dane kontaktowe.

Po wstępnej weryfikacji aplikacji (która może potrwać kilka miesięcy, no co należy być przygotowanym) i uznaniu, że kandydatka wydaje się podzielać nasze wartości oraz spełnia kryteria formalne, następuje okres bliższego jej poznawania. Pierwsze spotkanie to okazja do przedstawienia poglądów, sposobu myślenia, również wyrażenia oczekiwań co do pracy w wolnomularstwie

Po tym spotkaniu zapada decyzja, o prowadzeniu dalszych rozmów bądź odrzuceniu kandydatury. W wypadku kontynuacji procesu, kandydatka jest proszona o wypełnienie ankiety personalnej. Kolejnych kilka spotkań, odbywających się z mistrzyniami Loży, poprzez rozmowy prowadzone na różne tematy, ma na celu głębsze poznanie kandydatki. Jeśli  po zakończeniu tego etapu Loża zaakceptuje kandydatkę, jest ona informowana o dalszych krokach postępowania.

Na każdym z etapów Loża może dojść do wniosku, że kandydatka nie spełnia stawianych wymogów. Również sama kandydatka może na każdym z tych etapów zrezygnować z dalszego kandydowania.

UWAGA: Nie można wysyłać zgłoszenia jednocześnie do kilku obediencji (organizacji) wolnomularskich! Należy dokonać wyboru tylko jednej obediencji.


Czy aby przystąpić do Loży, muszę zostać zaproszona przez jedną z waszych sióstr?

Nie, świat i masoneria idą z duchem czasu. Nie musisz być wprowadzana do loży przez innego wolnomularza. Możesz sama do nas napisać na adres prometea.loza@gmail.com.

Ile trwa proces rekrutacji do waszej Loży?

Każda kandydatka jest przez nas dokładnie weryfikowana, dlatego proces rekrutacji trwa co najmniej kilka miesięcy. Przygotuj się na to, że na kontakt z naszej strony będziesz musiała nieco poczekać.

Czy kandydatka musi być dobrze sytuowana?

Nie, nie interesuje nas zasobność Twojego portfela, a jedynie Twoje nastawienie i chęć autentycznej pracy nad sobą. Pamiętaj jednak, że – jak w każdym stowarzyszeniu – członkinie muszą opłacać miesięczne składki. Nie odbiegają one jednak wysokością od tych w innych organizacjach i wynoszą ok. 50 zł miesięcznie.

Czy kandydatka musi mieć wysoką pozycję społeczną?

Nie. Do Loży Prometea należą kobiety różnych zawodów: wykładowczynie akademickie, nauczycielki, dziennikarki, prawniczki, artystki. Nie zwracamy uwagi na Twoją pozycję zawodową i społeczną. Ważne są dla nas Twoje doświadczenia, wyznawane wartości i otwartość.

Czy dzięki przynależności do Loży Prometea będę mogła nawiązać korzystne znajomości?

W Masonerii z pewnością poznasz wiele interesujących i inspirujących osób. Jeśli jednak chcesz przystąpić do nas ze względu na osobiste korzyści – od razu studzimy twoje nadzieje. Wbrew stereotypom nie mamy szerokich wpływów politycznych czy ekonomicznych. Nie załatwimy ci intratnej posady. 🙂 Zapewnimy jednak coś znacznie ważniejszego: rozwój osobisty i autentyczne relacje z ciekawymi ludźmi.

Czy Masoneria jest w Polsce legalna?

Tak, działamy w pełni legalnie, prowadzimy działalność jako stowarzyszenie.

Czy Masoneria jest organizacją tajną?

Nie, wolnomularstwo nie jest organizacją tajną, a działającą w oparciu o dyskrecję. Tajemnicą objęte są rytuały i symboliczna praca w loży. Nie ujawniamy tego, co dzieje się podczas prac. W dyskrecji pozostawiamy również nazwiska swoich Sióstr i Braci, natomiast każdy wolnomularz może ujawnić swą przynależność do masonerii. 

Czy Masoneria to sekta?

Nie, nie jesteśmy związani z żadną doktryną religijną. W naszym gronie zasiadają zarówno ateistki, jak i kobiety wyznające wiarę w Boga. Choć podejmujemy tematy związane z filozofią religii, to dalekie jesteśmy od wszelkiego dogmatyzmu.