DLACZEGO JESTEŚMY ŻEŃSKĄ LOŻĄ?

Loża Prometea jest kobieca, gdyż powstała z inicjatywy Wielkiej Żeńskiej Loży Francji. Istnienie kobiecego wolnomularstwa ma swoje uzasadnienie historyczne. Na początku lat 50. XX wieku kobiety postanowiły zorganizować się w odrębnych lożach, gdyż mężczyźni wcześniej nie dopuszczali nas do wolnomularstwa. I choć panie już od dekad mogą być masonkami, my postanowiłyśmy działać w czysto kobiecym gronie. Co oczywiście nie oznacza, że nie pracujemy także w mieszanych grupach – bardzo często przyjmujemy gości z innych Warsztatów i same odwiedzamy inne loże.

Co daje nam praca w czysto damskim gronie? Przede wszystkim możemy skupiać się na tematyce ważnej z perspektywy kobiet: równouprawnieniu, feminizmie, rozwoju osobistym, wspieraniu ważnych dla nas inicjatyw społecznych i charytatywnych. Niezwykle ważna jest dla nas idea siostrzeństwa, wzajemnego wsparcia i uczenia się ze swoich doświadczeń. Jesteśmy przekonane, że kobiecy pierwiastek to gwarancja niepowtarzalnego Egregoru loży.


Wielka Żeńska Loża Francji

Wielka Żeńska Loża Francji (WŻLŻ) to federacja lóż kobiecych z całego świata. Pozostają one suwerenne, ale w ramach wspólnego regulaminu. Każda Loża zrzeszona w federacji – także Prometea – wybiera delegatkę, Posłankę, która reprezentuje ją na zebraniach regionalnych i zebraniach ogólnych.

WŻLF nieustannie się rozwija, skupiając kobiety w różnym wieku, inteligentne, wolne, otwarte, o różnorodnych tradycjach kulturowych, rozciągając swoją działalność także poza granice Francji. Upowszechnia idee wolnomularstwa wśród kobiet w różnych zakątkach świata, gdzie nie dotarło jeszcze wolnomularstwo kobiece. Zakłada tam loże żeńskie, które po czasie stają się samodzielnymi obediencjami, inaczej mówiąc Wielkimi Lożami. W ten sposób powstały już Wielkie Loże Belgii, Szwajcarii, Wenezueli, Hiszpanii, Portugalii. Mamy nadzieję, że wkrótce nastąpi to także w Polsce.


Masoneria kobieca w Polsce

Masoneria kobieca w Polsce ma w naszym kraju długą tradycję, sięgającą 1769 r., kiedy to warszawska loża męska Cnotliwy Sarmata wzięła pod swoją opiekę placówkę żeńską o nazwie Wielka Loża Adopcyjna pod Klimatem Warszawy. Loże adopcyjne zakończyły swoje istnienie za czasów Królestwa Polskiego.

Odrodzenie już samodzielnej masonerii kobiecej nastąpiło po ponad 170 latach. Pierwsze dwie masonki z Warszawy zostały inicjowane 6 września 1993 roku w loży la Rose de Vents (Róża Wiatrów) na Wsch... Paryża należącej do Wielkiej Żeńskiej Loży Francji. Pięć lat później, 12 grudnia 1998 roku powstał Trójkąt na Wschodzie Warszawy skupiający 12 sióstr. W chwili zapalania świateł Loża Prometea liczyła 27 członkiń, w tym 14 sióstr – mistrzyń założycielek. Obecnie w Polsce istnieją dwie kobiece loże masońskie: Prometea oraz nasza młodsza siostra, Gaia Aeterna.